poniedziałek, 30 listopada 2015

Knekkebrød - skandynawski chrupki chleb



Knekkebrød ma same zalety: jest bardzo smaczny, można go długo przechowywać, szybko się go robi, a także nie wymaga dużych umiejętności od kucharza. Wybrałam przepis z blogu „Moje wypieki”. Dorota przeliczyła decylitry na mililitry, a ja mililitry na gramy, ponieważ nie lubię mierzenia sypkich produktów miarkami, o wiele szybciej przygotowuję chleb, używając wagi. W tym zakresie jestem bardzo nieskandynawska ;) 


W czasie pierwszej próby użyłam blach wyłożonych papierem do pieczenia, ale – jak spodziewałam się, czytając komentarze na blogu Doroty – chleb przywarł niemal na stałe do papieru. Teraz robię go na matach silikonowych i kroję kupionym w IKEA nożem (występuje w zestawie z silikonową stolnicą Sockerkaka). Można użyć też wysmarowanych masłem metalowych blach bez powłok i kroić chleb nożem do pizzy lub innym, ostrym nożem. Pieczenie na silikonie ma jeszcze tę zaletę, że kromki same się rozdzielają, nie trzeba po upieczeniu łamać chleba.

170 g płatków owsianych (400 ml)
190 g mąki żytniej razowej (400 ml)
110 g słonecznika (200 ml)
70 g siemienia lnianego (100 ml)
60 g sezamu (100 ml)
2 łyżeczki soli
700 ml wody

Wszystkie składniki włożyć do dużej miski i dokładnie wymieszać łyżką. Odstawić na 15 minut. Wyłożyć na dwie blachy do pieczenia wyłożone matami silikonowymi o wymiarach 35 na 27 cm i rozsmarować szpatułką na całej powierzchni mat. 

Piec w temperaturze 170°C przez 1 godzinę i 5-10 minut (piekłam w górnej komorze piekarnika z włączoną górną grzałką i termoobiegiem). Po dziesięciu minutach wyjąć blachy i pokroić chleb na kromki, używając noża przeznaczonego do krojenia na silikonowym podłożu. W trakcie pieczenia trzy razy otwierać piekarnik i za każdym razem zostawiać lekko uchylone drzwiczki na 5 minut.

Po wyjęciu odczekać 2-3 minuty i przełożyć do studzenia na kratkę. Jeśli jakaś kromka przywarła, podważyć ją delikatnie silikonową lub drewnianą łopatką, odwrócić spodem do góry i dopiec przez 5-10 minut. Chleb przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.


Kuchnia skandynawska 2015

2 komentarze:

  1. Ten chlebek też wciąż jeszcze przede mną. Może zrobię go do letniej edycji akcji w lipcu przyszłego roku, do której już teraz Ciebie gorąco zapraszam. Dziękuję za ogromny wkład w akcję. Jest mi niezmiernie miło, że zasiliłaś akcję taką ilością przepisów. I to jakich przepisów! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że przepisy przypadły Ci do gustu. Dziękuję za akcję, wspaniale ją poprowadziłaś. Na pewno skorzystam z zaproszenia :)
      Pozdrawiam
      Ania

      Usuń