niedziela, 30 lipca 2017

Bezowy tort After Eight z truskawkami


Na Midsommar, który w tym roku przypadał na 24 czerwca, planowałam zrobienie kolejnego skandynawskiego tortu z truskawkami, ale chyba wykorzystałam już najbardziej interesujące przepisy, bo nic ciekawego nie wpadło mi w oko ;) W tej sytuacji wymyśliłam na wieczór bezowy tort przypominający czekoladki After Eight. Nie wiem, co prawda, czy ta nazwa nie odnosi się do poranka. Rozsądek też nakazywałby zjedzenie czekoladki raczej rano, jednak ciemna czekolada kojarzy mi jednak ze zmierzchem, więc zjedliśmy go po ósmej, gdy jeszcze świeciło słońce, a już był wieczór ;) Do czekolady i mięty dodałam sporo truskawek. Nie obawiajcie się kropli miętowych w przepisie, mają taki sam skład jak spożywczy ekstrakt miętowy, a są o wiele łatwiej dostępne. Jednak jeśli nie lubicie bardzo intensywnej mięty, zmniejszcie ilość kropli.

6 białek
200 g cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

500 ml śmietany kremówki
1 łyżeczka kropli miętowych
50 g gorzkiej czekolady
500 g truskawek
kilka listków mięty

Nastawić piekarnik na 140°C. Na trzech blachach ułożyć maty silikonowe z zaznaczonymi okręgami lub papier do pieczenia z narysowanymi okręgami o średnicy ok. 20 cm (można wykorzystać talerz o odpowiedniej średnicy, papier odwrócić na drugą stronę, aby na spodzie bez nie odbił się ślad długopisu czy ołówka). 

Ubić białka, aż będą sztywne. Nie przedłużać tego procesu – jak tylko zaczną być sztywne, dodawać po łyżce resztę cukru i ubijać, aż się rozpuści, przez 5-10 minut. Pod koniec ubijania dodać sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną.

Podzielić masę na trzy części i ułożyć na okręgach, tworząc koła o średnicy ok. 20 cm, nieco wygładzić je z góry szpatułką. Piec jednocześnie wszystkie blaty w temperaturze 140°C (użyłam górnej grzałki i termoobiegu) przez 1 godzinę lub nieco dłużej. Blaty powinny z być z góry całkowicie suche. Studzić w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami lub w temperaturze pokojowej umieszczone na kratce.


Śmietanę wraz z kroplami miętowymi ubić i włożyć do lodówki na co najmniej godzinę. 

Truskawki pozbawić szypułek. Czekoladę posiekać. 

Górny blat posmarować niezbyt grubo bitą śmietaną i ułożyć na nim truskawki czubkami do góry. Część śmietany włożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć gwiazdki na obrzeżach blatu. Resztę śmietany rozsmarować na dwóch pozostałych blatach, rozsypać na niej czekoladę i położyć przekrojone na pół truskawki. Ułożyć blaty jeden na drugim, górę udekorować listkami mięty.

Włożyć tort na godzinę do lodówki, aby łatwiej go pokroić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz