wtorek, 22 grudnia 2015

Pierniczki norymberskie


Pierniczki pełne migdałów, orzechów, marcepanu i skórki pomarańczowej, pieczone na opłatkach. Przepis znaleziony na blogu „Moje wypieki”. Zupełnie inny od tego, który Dabkiewicz zamieścił w swojej książce z 1838 roku. Tamta receptura składała się z korzennych przypraw, miodu, wody i mąki. 

W stosunku do przepisu Doroty zmniejszyłam o połowę ilość proszku do pieczenia, ponieważ dla mnie był zbyt wyczuwalny. Pierniczki muszą leżakować 24 godziny przed upieczeniem, ale za to od razu po upieczeniu są miękkie. 

Pierniczki (ok. 45-60 sztuk o średnicy 7 cm, w zależności od grubości masy):

300 g brązowego cukru
100 g płynnego miodu
240 g białek (z około 6-8 jajek)
500 g zmielonych migdałów
100 g orzechów laskowych
40 g mąki pszennej
10 g proszku do pieczenia
100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

opłatki o średnicy 7 cm
135-180 migdałów do dekoracji (migdał zwykle waży ok. 1 g)

Migdały do dekoracji sparzyć wrzątkiem, po 15-30 minutach odcedzić, obrać ze skórek, a następnie odstawić. Orzechy posiekać. Mielone migdały i orzechy podprażyć na patelni i przesypać do innego naczynia.

Do misy miksera włożyć białka, miód i cukier, wymieszać. Dodać migdały, orzechy, mąkę, przyprawę do piernika, proszek do pieczenia, starty lub pokruszony marcepan oraz skórkę pomarańczową. Dokładnie wymieszać. Ze składników powinna powstać gęsta pasta. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodać białka, jeśli zbyt rzadka – mielone migdały lub mąkę.

Masę nakładać na opłatki grubo na około 1,2-1,5 cm, niemal do samego brzegu. W każdy pierniczek wcisnąć trzy migdały. Zostawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny. 

Piec w temperaturze 180°C przez 15 minut (piekłam na trzech poziomach przy włączonej grzałce dolnej i termoobiegu). W trakcie pieczenia 2 razy uchylić na moment drzwiczki piekarnika, aby pozbyć się nadmiaru pary. Wystudzić na blachach.

Lukier:

1 szklanka cukru pudru
4 łyżki amaretto
woda

Przełożyć wystudzone pierniczki na kratki, pod którymi znajduje się papier do pieczenia. Cukier puder utrzeć z amaretto, dodać wodę w takiej ilości, aby otrzymać dosyć rzadki lukier. (Jeśli lukier będzie przypominał gęstą pastę, migdały na piernikach będą słabo widoczne.) Smarować pierniki płaskim pędzlem zanurzanym w lukrze i odstawić do wyschnięcia. 

Gdy lukier całkowicie zastygnie, przełożyć pierniczki do szczelnie zamkniętych metalowych puszek lub szklanych słojów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz