piątek, 9 września 2016

Sałatka pomidorowa w starym angielskim stylu według Nigelli Lawson


Tym, którzy nie są w stanie zrozumieć emocji towarzyszących piosence „Addio, pomidory”, śpiewanej przez Wiesława Michnikowskiego w Kabarecie Starszych Panów, i marudzą, że dziś znowu w menu pomidory, na pomoc przychodzi Nigella i jej staroświecki angielski sos ;) Tak podane pomidory są wielofunkcyjne. Gdy trzeba, odegrają rolę przystawki, innego dnia można podać je do mięsa albo położyć na kanapkach. Sama zaryzykowałam połączenie ich z sofrito sefardyjskich Żydów i też pasowały ;)

500 g pomidorów koktajlowych

¼ łyżeczki musztardy angielskiej
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka drobnego cukru
1 łyżeczka soli
pieprz
250 ml mleka
1 jajko
4 łyżki octu jabłkowego lub estragonowego
1 łyżka oleju
szczypiorek lub dymka

Napełnić zlew do połowy wodą. Jajko wbić do miseczki i roztrzepać widelcem. 

W garnku o wysokich ściankach połączyć musztardę, mąkę, cukier, sól i świeżo zmielony pieprz. Dodać niewielką ilość mleka i ubijać trzepaczką, aż powstanie gładka masa. Postawić garnek na ogniu i dodać stopniowo resztę mleka, cały czas ubijając masę. 

Zdjąć garnek na chwilę z ognia, dodać do niego roztrzepane jajko oraz ocet. Postawić go z powrotem na niezbyt dużym ogniu i ubijać trzepaczką masę, aż będzie miała konsystencję kremu. Zdjąć garnek z ognia i dodać olej. Włożyć garnek do zlewu z wodą i ubijać masę, aż olej dokładnie się połączy z resztą składników, po czym odstawić krem do wystygnięcia. 

Pomidory pokroić na połówki, szczypiorek lub dymkę posiekać. Na półmisku ułożyć pomidory przeciętą stroną do góry, polać je kilkoma łyżkami kremu i posypać szczypiorkiem lub dymką. 


Inspiracja: Nigella Lawson, Lato w kuchni przez okrągły rok.


Akcję Warzywa psiankowate przygotowała autorka blogu Mops wkuchni.

1 komentarz: