niedziela, 26 czerwca 2016

Sorbet truskawkowy według Gordona Ramsaya


Jedwabisty, w przepięknym odcieniu czerwieni — sorbet według przepisu Gordona Ramsaya. Gładką konsystencję zawdzięcza użyciu glukozy w płynie. Syropu glukozowego nie należy mylić z syropem glukozowo-fruktozowym. Glukozowy jest zdecydowanie zdrowszy, ale — jak w przypadku każdych słodyczy — nie należy przesadzać ;) Glukozę w płynie można kupić w niektórych internetowych sklepach z artykułami spożywczymi lub w aptece. Apteki oferują ją w mniejszych opakowaniach, przeznaczonych dla diabetyków. Zamiast trzech łyżek, czyli 45 ml, użyłam trzech saszetek o smaku pomarańczowym po 12 ml, ale sądzę, że można jeszcze bardziej zmniejszyć ilość glukozy, zwłaszcza jeśli sorbet będzie przygotowywany w maszynce do lodów. Cukru też dałam mniej ;)

500 g truskawek bez szypułek
sok z 1 dużej cytryny
200 ml wody
200 g drobnego cukru
24-36 ml glukozy w płynie

Truskawki i sok z cytryny umieścić w blenderze kielichowym i zmiksować. Przełożyć masę do rondla i gotować na niedużym ogniu, aż zredukuje się o połowę. Odstawić do ostygnięcia.

W tym czasie do drugiego rondla dać wodę, cukier i glukozę. Podgrzewać, aż cukier się rozpuści, a potem doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Potem zestawić z ognia i ostudzić.

Połączyć syrop z truskawkowym purée, przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin lub na noc. 

Ubić sorbet w maszynce do lodów, przełożyć go do pojemnika i włożyć do zamrażalnika (sorbet można przygotować także bez maszynki — należy go w trakcie mrożenia ubić mikserem dwa lub trzy razy).


Inspiracja: Gordon Ramsay, Desery.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz