środa, 1 marca 2017

Tajski pudding ryżowy z kokosem i trawą cytrynową według Gordona Ramsaya


To pachnący, bardzo smaczny i bardzo słodki pudding :) Dobry zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli wolicie tę drugą wersję, gdy przestygnie, należy dodać do niego nieco płynnej śmietany, aby go rozrzedzić. Plastry owoców — mango, moreli lub brzoskwiń — można też umieścić na dnie miseczek, na nich ryż, a udekorować deser siekanymi prażonymi pistacjami lub migdałami. Gordon zalecał gotowanie ryżu w wodzie, ale użyłam mleka bez laktozy.

Śmietankę kokosową uzyskacie z mleka kokosowego w puszce. Należy umieścić je w lodówce na co najmniej kilka godzin. Na górze zbierze się śmietanka, a dole woda. Ostrożnie, łyżką, wyjmuje się śmietankę. Można też odwrócić puszkę do góry dnem, otworzyć i odlać wodę. Zwykle śmietanka mocno twardnieje. Jeśli potrzebna jest bardziej płynna, można ją ogrzać w rondelku. Jeden raz doznałam porażki, użyłam wtedy mleka TaoTao, śmietanka powstała rzadka i woda nie oddzieliła się wyraźnie. Nie wiem, czy to przypadkowa wpadka, bo wróciłam do sprawdzonych wcześniej puszek.

250 g ryżu jaśminowego
1 łodyga świeżej trawy cytrynowej
500 ml mleka
½ łyżeczki soli
100 g drobnego cukru (można mniej)
200 ml śmietanki kokosowej
4 łyżki śmietany kremówki plus ewentualnie do dekoracji
mango

Trawę cytrynową przekroić wzdłuż niemal do końca. Umieścić ją w rondlu z ryżem, mlekiem i solą. Doprowadzić mleko do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez 12 minut.

Zdjąć rondel z palnika i, nie zdejmując pokrywki, odstawić na 5 minut. Usunąć trawę, dodać cukier i mieszać, aż się rozpuści. Dodać śmietankę kokosową, wymieszać i zostawić pod przykryciem na kolejne 5 minut.

W tym czasie obrać i pokroić mango.

Dodać śmietanę kremówkę, wymieszać dokładnie. Przełożyć do miseczek, na górze położyć plastry mango (można też ubić niewielką ilość śmietany kremówki do dekoracji). Podawać na ciepło lub na zimno.


Inspiracja: Gordon Ramsay, Desery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz