sobota, 21 stycznia 2017

Pudding z czerwonego ryżu według Rachel Khoo


To podrasowana, bardzo udana, wersja dziecięcego deseru ;) Czerwony ryż atrakcyjnie wygląda i ma lekko orzechową nutę, a chmurka bitej śmietany z dodatkiem nasion wanilii nie tylko niesamowicie pachnie, ale i smakuje niebiańsko ;)  Wprowadziłam trochę zmian do przepisu, między innymi zastąpiłam niesłodzone mleko migdałowe mlekiem bez laktozy, a aromat migdałowy — amaretto. Na zdjęciach jest ryż podany na gorąco, więc śmietana się nieco rozpływa. Można go jednak również jeść na zimno, a nawet przechowywać przez kilka dni.

160 g czerwonego ryżu
500 ml mleka
2 łyżki cukru
1 łyżka amaretto

150 ml śmietany kremówki
4 łyżki cukru pudru
½ laski wanilii

W rondlu zagotować ryż na mleku z cukrem. Zmniejszyć ogień, przykryć rondel i gotować, aż ryż będzie miękki, a mleko się wchłonie (ok. 25-40 minut). Od czasu do czasu mieszać, zwłaszcza gdy mleka będzie już niewiele. Po zdjęciu z ognia wymieszać z łyżką amaretto.

W misie robota umieścić śmietanę i cukier puder. Przeciąć laskę wanilii wzdłuż, wyskrobać czubkiem noża nasiona i dodać je do śmietany. Ubić śmietanę tak, by była sztywna. 

Podawać na ciepło lub zimno z porcjami bitej śmietany. Można przechowywać sam ryż w zamkniętym pojemniku przez kilka dni w lodówce. Jeśli się sklei, należy dodać do niego odrobinę mleka i wymieszać. 


Inspiracja: Rachel Khoo, Mała paryska kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz